Ekologiczne diabelskie koło

Diabelskie koło Pacific Wheel w Santa Monica już w 1998 roku zostało pierwszą na świecie atrakcją turystyczną, która swoje działanie zawdzięcza energii słonecznej. Niedawno koło pobiło nowy rekord – jego kolorowe oświetlenie jest najoszczędniejsze na świecie.

Nie trzeba dodawać, że mieszkańcom kalifornijskiego Santa Monica słonecznych dni w roku nie brakuje. Postanowili więc godnie wykorzystać to, co mają w nadmiarze. Miasto ma być pierwszym na świecie miastem zasilanym wyłącznie energią słoneczną (projekt Solar Santa Monica).
Diabelskie koło Pacific Wheel znajdujące się w parku rozrywki Pacific Park jest wyposażone w 160 tys. ekonomicznych diod elektroluminescencyjnych, zasilanych wyłącznie energią słoneczną. Dyrektor parku Mary Ann Powell mówi, że w celu realizacji projektu trzeba było zainstalować ponad 650 najbardziej nowoczesnych baterii – ogniw fotowoltaicznych. Teraz nikt nie musi już włączać i wyłączać koła – pracuje ono automatycznie. Kiedy chmury zakryją niebo, Pacific Wheel będzie wspomagany tradycyjną energią. A stare, poczciwe diabelskie koło zostało zdemontowane i sprzedane na aukcji firmie zajmującej się recyklingiem odpadów. JSL