Ekologiczny kask z papieru może być skuteczny? Właśnie dostał prestiżową nagrodę

EcoHelmet składa się w 100% z papieru pozyskanego z recyklingu, jest lekki, można go złożyć i schować do torebki. Jednak, co najważniejsze, chroni podczas jazdy na rowerze przed wypadkiem. Doceniła go fundacja założona przez mistrza desginu.

Patrząc na delikatną ażurową konstrukcję tego wynalazku trudno uwierzyć, że może on zapewniać ochronę podobną do normalnego kasku. Jednak crash-testy (jak donoszą twórcy) pokazały, że papierowa konstrukcja ma porównywalną skuteczność do sprasowanego styropianu, który stosuje się w zwykłych kaskach. 

Pomysł doceniła Fondacja Jamesa Dysona, jednego z najbardziej znanych projektantów świata. Isis Shifer, autorka koncepcji EcoHelmet, została nagrodzona 45 tysiącami dolarów, a wydział inżynierii i projektowania uczelni, na której studiowała, dostał kolejne 7,5 tysiąca.

Sam sir James Dyson stwierdził w uzasadnieniu docenił nie tylko prostotę i skuteczność projektu, ale także jego cenę, która może przynić się do znacznej poprawy bezpieczeństwa miejskich rowerzystów.

– Spodziewam się, żę EcoHelmet będzie używany na całym świecie – powiedział.

Kask jest wykonany w całości z tektury pozyskanej w ramach recyklingu, można go złożyć i zmieścić do torby z laptopem.