Europejska sonda JUICE zbada Jowisza

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała głównego konstruktora sondy JUCIE, która zbada, czy na satelitach gazowego Jowisza może istnieć życie.

Głównym konstruktorem sondy JUCIE (Jupiter ICy moons Explorer) będzie firma Airbus Defense and Space. JUICE jest pierwszą misją ESA klasy wysokiej programu „Wizja Kosmiczna”, której start jest zaplanowany na 2022 rok.

JUICE będzie pierwszą europejską misją badawczą Jowisza, której głównym celem jest sprawdzenie, czy na satelitach gazowego olbrzyma może występować życie. Podczas misji sonda JUICE zbada układ Jowisza, a w szczególności jego lodowe księżyce – Europę, Ganimedesa i Kalisto.

Po wyniesieniu przez rakietę Ariane 5, sonda JUICE dotrze do Jowisza w ciągu ponad 7 lat i będzie pierwszym statkiem, który wejdzie na orbitę Ganimedesa w zewnętrznej części Układu Słonecznego.

Sonda JUICE będzie wyposażona w 10 instrumentów naukowych, które przeprowadzą szereg pomiarów. Będzie zasilana ogromny generatorem solarnym o powierzchni 97 m kw., największym tego typu urządzeniem dotychczas wykorzystanym w misji międzyplanetarnej.

Więcej informacji na stronie: sci.esa.int/juice

Czytaj więcej: