Fasola odporna na zmiany klimatyczne

Nowa odmiana fasoli być może okaże się ratunkiem dla rolników w krajach rozwijających się, gdzie uprawy są zagrożone przez postępujące zmiany klimatyczne. Roślinę wyhodowali eksperci z Konsultacyjnej Grupy Międzynarodowych Badań Rolnych.

Wyhodowanie fasoli odpornej na temperatury może okazać się przełomem, który pomoże zapewnić białko milionom ludzi na całym świecie.

Fasola należy do roślin bardzo wrażliwych na wysokie temperatury. Roślina rozwija się bardzo słabo, gdy temperatura w nocy tylko przekroczy 18-19 stopni C. Odporny gatunek naukowcy otrzymali przez skrzyżowanie zwykłej fasoli z mało popularną odmianą fasoli ostrolistnej.

Nowy gatunek wytrzymuje nocne temperatury sięgające nawet 23 stopni. Zdaniem specjalistów nawet te kilka stopni oznacza wielką różnicę w kontekście globalnego ocieplenia, które wkrótce może doprowadzić do wyginięcia nawet połowy upraw fasoli w krajach rozwijających się. Nowe ziarna zostaną teraz poddane szczegółowym testom. Do sprzedaży trafią za ok. 2-4 lata.