Festiwal Nauki w Krakowie pod hasłem „Z nauką przez wieki”

XIV Festiwal Nauki w Krakowie odbywać się będzie w dniach od 21 do 24 maja 2014. Tegoroczne hasło nawiązuje do obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tym roku Festiwal Nauki rozpocznie się od „Biegu po wiedzę”, który odbędzie się 21 maja br. na krakowskich Błoniach. Termin zgłoszeń mija 10 maja br. W biegu mogą wziąć udział reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, a także uczelni wyższych. Na zakończenie przewidziany jest start reprezentacji Rektorów i Dziekanów krakowskich Szkół Wyższych. Szczegóły na stronie internetowej: http://festiwalnauki.ur.krakow.pl.

Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu Nauki w Krakowie z udziałem władz lokalnych i samorządowych odbędzie się na scenie na  Rynku Głównym w Krakowie w czwartek, 22 maja br. o godz. 12.00.

Festiwal tradycyjnie zainauguruje koncert muzyki klasycznej przygotowany przez Akademię Muzyczną w Krakowie.  Na zakończenie Festiwalu zaplanowano spektakl przygotowany przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie pt. American Poetry Breakfast.

Głównym miejscem prezentacji od 2005 roku jest płyta Rynku Głównego w Krakowie, gdzie na 1000 m2 powierzchni powstaje namiotowe miasteczko nauki i kultury. To właśnie tam wyższe uczelnie Krakowa oraz instytuty naukowe prezentują swoje profile i przybliżają w dostępnej formie skomplikowane mechanizmy tego świata.

Oprócz Rynku Głównego, stałym miejscem prezentacji jest ulica św. Anny 12 i Collegium Medicum UJ. Festyn Nauki na Rynku Głównym i w Collegium Medicum UJ  potrwa od czwartku, 22 maja do soboty, 24 maja br. W tym samym czasie w budynkach uczelni, instytutów i innych organizacji odbywać się będą wykłady, spotkania, panele dyskusyjne, wystawy, warsztaty naukowe.


W związku z tematem przewodnim Festiwalu, zorganizowany został konkurs na realizację krótkiego (maksymalnie 3,5 minutowego) filmu przedstawiającego przełomowe odkrycie naukowe w Krakowie, które zostało dokonane pomiędzy XIV, a XX wiekiem. Konkurs rozpoczął się 1 marca i potrwa do 19 kwietnia br.

Szczegóły konkursu: http://festiwalnauki.ur.krakow.pl/.