Film “Powstanie Warszawskie” trafi do kin w maju

9 maja trafi do kin pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction – film „Powstanie Warszawskie” wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pomysłodawcami i producentami filmu są Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Piotr Śliwowski, Kierownik Sekcji Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego. Reżyserem obrazu filmu jest Jan Komasa.

Ponad 70 minutowy czarno-biały materiał, zmontowany został z sześciu godzin materiałów, nakręconych przez operatorów Armii Krajowej w 1944 roku. Oryginalne materiały dokumentalne, poddano w Studiu Produkcyjnym ORKA, rekonstrukcji i koloryzacji, następnie udźwiękowiono w studiu Cafe Ole. Dzięki tym zabiegom film prezentowany jest w estetyce kina współczesnego, z zachowaniem detalu oryginału i prawdy dokumentalnej kadrów.

W liczącej kilkadziesiąt osób ekipie, która pracowała nad filmem, znaleźli się m.in.: konsultanci z Muzeum Powstania Warszawskiego, historycy, architekci. W ORCE pracowali specjaliści od rekonstrukcji obrazu, graficy, animatorzy, koloryści. Całość prac odbywała się pod ścisłym nadzorem producentów i pomysłodawców filmu.