Geniusz złamanej klapy

Skoda podzieliła tylną klapę i ma teraz auto, które raz jest limuzyną, a raz liftbackiem.

Czescy dziennikarze motoryzacyjni, eksperci Klubu Dziennikarzy Motoryzacyjnych w sondażu na techniczną innowację roku nie mieli wątpliwości: najlepszy nowy wynalazek to system TwinDoor Skody. Wynalazek został seryjnie zamontowany w nowej Skodzie Superb. Tylna klapa tego samochodu jest dzielona. Raz otwiera się jak zwykły bagażnik w dowolnej limuzynie. Innym razem można w razie potrzeby otworzyć całą tylną klapę wraz z szybą – tak jak w liftbacku.
Klub Dziennikarzy Motoryzacyjnych przeanalizował w sumie 15 technicznych innowacji wprowadzonych w ubiegłym roku. – Wśród nominowanych nowinek technicznych znalazły się rozwiązania ze wszystkich motoryzacyjnych dziedzin konstrukcyjnych – wyjaśnia Michael Kudela, prezes Klubu.
W konkursie za systemem TwinDoor uplasowały się na kolejnych miejscach system Efficient Dynamics BMW, mający na celu redukcję zużycia paliwa, aktywna oś tylna Active Drive zastosowana w Renault Laguna III oraz innowacyjne rozwiązania prowadzące do zmniejszenia wagi samochodów Mazda. h.k.