Gigantyczny dinozaur odkryty w Argentynie

W Argentynie odnaleziono szczątki ogromnego zwierzęcia sprzed około stu milionów lat. Był to największy dinozaur, który kiedykolwiek chodził po naszej planecie.

Zdaniem paleontologów kości należą do zwierzęcia nieznanego dotąd gatunku tytanozaurów, masywnych roślinożerców z końca okresu kredowego. Tytanozaur należał do zauropodów, gromady największych zwierząt lądowych, jakie kiedykolwiek przemierzały naszą planetę.

Biorąc pod uwagę wielkość znalezionych kości naukowcy oceniają, że było to największe ze wszystkich poznanych do tej pory zwierząt. Tytanozaur miał aż czterdzieści metrów długości i dwadzieścia metrów wysokości, co odpowiada rozmiarom siedmiopiętrowego budynku!

By obliczyć masę zwierzęcia, naukowcy musieli dokładnie zmierzyć długość jego kości, szczególnie kości ramieniowej i udowej, na których spoczywał cały ciężar ciała. Obliczenia wskazują, że dinozaur ważył 77 ton, czyli tyle, ile waży 14 słoni.

Kości olbrzymiego zwierzęcia zostały odnalezione na pustyni przez miejscowego farmera. Paleontolodzy, którzy szybko zajęli się znaleziskiem, odkopali w tym miejscu 150 kości, które należały do siedmiu różnych osobników.

Więcej:dinozaury