Google żegna się z kosmiczną sondą. Po 13 latach misja Cassini się kończy

Kosmiczna sonda Cassini własnie rozpoczyna ostatni etap swojej przygody. Po sfotografowaniu Tytana, księżyca Saturna, wykona ostatnie 22 okrążenia wokół planety by 15 września wlecieć w jej atmosferę. O tej ciekawej misji przypomina internetowy gigant.

Ostatni przelot nad Tytanem zmienił trajektorię satelity tak, by mogła ona zakończyć misję właśnie “w objęciach Saturna”. Cassini będzie pierwszym ludzkim obiektem, który tak mocno zbliży się do planety. Ostatecznie jednak w wyniku ciśnienia i tarcia o warstwy atmosfery zostanie zniszczona. 

Misja Cassini i jej lądownika o nazwie Huygens rozpoczęła się w 2004 roku. W drodze do Saturna sonda dwukrotnie przeleciała obok Wenus, minęła Ziemię oraz Jowisza. Jej misję dwukrotnie przedłużano, a lądownik szczęśliwie stanął na powierzchni Tytana – największego księżyca Saturna. 

Co dała nam misja Cassini?

Zbadaliśmy Saturna pod kątem temperatury, warunków atmosferycznych i zebraliśmy dane pozwalające wyciągnąć wnioski co do warunków panujących pod kolejnymi warstwami jego atmosfery. Dowiedzieliśmy się jak wygląda struktura pierścieni, ich skład i rzeźba, mamy nawet ich mapy! Poznaliśmy warunki Tytana oraz zebraliśmy cenne dane dotyczące księżyców lodowych.

Zobacz jaki finał czeka misję Cassini!