Google przypomina 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce

4 czerwca firma Google na stronie głównej wyszukiwarki nawiązuje do logo Solidarności i 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku.

4 czerwca obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Nowe święto zostało ustanowione w 2013  na pamiątkę zwycięstwa Solidarności w wyborach, które odbyły się w 1989 r. Po wyborach doszło do upadku komunistycznych rządów w Polsce, w kraju rozpoczął się szereg demokratycznych przemian. 

Zobacz także: Polska droga do wolności w obiektywie Erazma Ciołka 

Pierwsze wolne wybory były rezultatem porozumienia między władzą komunistyczną a przedstawicielami opozycji i Kościoła w czasie obrad Okrągłego Stołu. W wyniku wyborów 1989 roku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

Polskie święto wolności 4 czerwca przypomina także Google. Na głównej stronie wyszukiwarki tego dnia logo firmy nawiązuje do znaku “Solidarności”, której kandydaci w wyborach otrzymali 60% poparcia.

Czytaj więcej:  4 czerwca 1989 roku w Polsce PZPR przegrała wybory, w czego następstwie powstał pierwszy po 1945 roku niekomunistyczny rząd

Więcej:Google