Google świętuje urodziny Bartolomeo Cristofori – twórcy fortepianu

“Możliwe, że nigdy nie słyszałeś o Bartolomeo Cristoforim, ale z pewnością znasz jego wynalazek” – można przeczytać w informacji Google.

Bartolomeo Cristofori żył w latach 1655 – 1731 we Florencji. Jego nazwisko nie brzmi może znajomo, ale to właśnie on jest uznawany za twórcę jednego z najpopularniejszych instrumentów muzycznych, czyli fortepianu. To jemu bowiem można przypisać odkrycie mechanizmu młoteczkowego, który uderzając w struny, wywołuje dźwięki.

Bartolomeo Cristofori zajmował się budową klawesynów na dworze Medyceuszy z Florencji. Jego celem było stworzenie instrumentu, który pozwoli zmienić dynamikę dźwięku. To dlatego mechanizm młoteczkowy znalazł się najpierw w jednym z jego klawesynów. 

Na początku wynalazek nie zdobył popularności. Krytycznie odniósł się do niego sam Jan Sebastian Bach. To sprawiło, że Bartolomeo Cristofori porzucił dalsze prace i poprzestał na 20 egzemplarzach.

Do dziś zachowały się trzy instrumenty skonstruowane przez Bartolomeo Cristoforiego. Są określane jako pianoforte. Najstarszy instrument można podziwiać na wystawie w Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Czytaj więcej: