„Ilustrowany Kuryer Wojenny” na www.1920.muzhp.pl

Przedruki prasowe z najgorętszego okresu roku 1920 ubiegłego stulecia. Wypowiedzi i komentarze na gorąco wprost z linii frontu. Słowem – takiej strony w internecie jeszcze nie było.

Wszystko to znaleźć można w „Ilustrowanym Kuryerze Wojennym” na stronie www.1920.muzhp.pl, stworzonej przez Muzeum Historii Polski. Autorom witryny zależy szczególnie na tym, aby pokazać nie tylko suchą relację frontową, ale też aktualne wydarzenia polityczne czy zmagania Polaków z codziennością czasów wojny. Materiały prasowe, prezentowane na stronie obejmują okres od 24 lipca do 13 października 1920 roku.

Codziennie na stronie pojawiają się najnowsze informacje z roku 1920. I tak przykładowo 10 sierpnia 2011 można przeczytać wiadomości z 10 sierpnia 1920 r.

Aby zachować chronologię wydarzeń, a nie wprowadzać chaosu informacyjnego witryna zawiera podstrony tematyczne: front, świat, społeczeństwo, wojsko, polityka, bohater dnia oraz powieść w odcinkach czyli fragmenty reportaży i powieści, które ukazywały się w ówczesnej prasie. Taki układ sprawia, że każdy, kto chciałby dostać kompendium wiedzy o danej dziedzinie nie musi jej szukać po całej stronie a jedynie wystarczy, aby wszedł w odpowiednią zakładkę z nazwą zagadnienia, które go interesuje.

Dopełnieniem strony są komentarze, które stanowią doskonałe uzupełnienie treści zawartych we wszystkich zakładkach. Wyjaśnią a czasem uwypuklą tło historyczne, które dla nas, żyjących 90 lat po bitwie, może być czasami niejasne i skomplikowane.

Na szczególną uwagę zasługuje również niecodzienna szata graficzna strony. Wzorowana jest bowiem na ówczesnej prasie. Dzięki takiemu zabiegowi internauta może poczuć klimat tamtych dni.

Projekt Muzeum Historii Polski, finansowany są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.