Indyjska flaga na Księżycu

Indyjska Organizacja Badania Kosmosu ISRO poinformowała o nadejściu historycznego momentu w kosmicznym programie Indii. 14 listopada na powierzchnię Księżyca Hindusi zrzucili 34-kilogramowego mikrosatelitę Moon Impact Probe (MIP). W trakcie 25-minutowego lotu impaktor zebrał sporo cennych informacji naukowych.

   Mikrosatelita wyposażony jest w system wideo, który zrobił zdjęcia powierzchni Ksieżyca, wysokościomierz radiolokacyjny rejestrujący czas lądowania mikrosatelity i spektometr mas, który zebrał informacje dotyczące atmosfery Księżyca. Twarde lądowanie MIP było równocześnie końcem jego działania. 

     Doświadczenie z satelitą nie jest jedynym sukcesem misji Chandrayaan-1.  ISRO informuje również o tym, że udało się uruchomić kilka z urządzeń naukowych bezzałogowego statku. 16 listopada włączył się wysokościomierz laserowy LLRI (Lunar Laser Ranging Instrument), a wcześniej aktywacji uległa panchromatyczna kamera stereoskopowa TMC (Terrain Mapping Camera) i miernik radiacji RADOM (Radiation Dose Monitor). Wszystko odbywa się więc zgodnie z planem.  

     Doświadczenie przeprowadzono w ramach misji Chandrayaan-1, a także z okazji urodzin byłego premiera i bohatera narodowego Indii, Jawaharlal Nehru. Wydarzenie miało o tyle uroczysty charakter, że na Księżycu po raz pierwszy znalazła się trójkolorowa flaga Indii – była ona narysowana na korpusie impaktora. JSL

źródło:  ISRO