Indyjska sonda kosmiczna też zbada Marsa

Kilka dni temu na orbitę Marsa dotarła amerykańska sonda MAVEN. Dziś wokół Czerwonej Planety orbituje także indyjska Mangalyaan.

W Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych od rana panowała atmosfera napięcia i ekscytacji. W centrum dowodzenia przebywał m.in. premier Indii, który z dumą ogłosił: “Indie dotarły do Marsa. Gratuluję wszystkim, całemu narodowi”. W ten sposób Indie dołączyły do grona państw, które prowadzą badania Czerwonej Planety. Dotychczas na Marsa doleciały sondy USA, ZSRR i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Indie są pierwszym krajem, którego sonda dotarła na marsjańską orbitę za pierwszym razem.

Mangalyaan to jeden z najtańszych satelitów w historii misji marsjańskich. W przeciwieństwie choćby do słynnego łazika Curiosity NASA, Mangalyaan nie wyląduje na Marsie, ale będzie prowadzić badania na odległość.

Wkrótce sonda zacznie robić zdjęcia i rozpocznie badanie składu atmosfery Czerwonej Planety. Jednym z głównych celów tej misji jest wykrycie metanu w marsjańskim powietrzu. Takie odkrycie oznaczałoby, że Marsie musi także występować pewna aktywność biologiczna. 

Czytaj więcej: SONDA MAVEN DOTARŁA NA ORBITĘ MARSA