Inteligentne okna zmniejszą zużycie energii

Inteligentne okno wstępnie podgrzewa wpływające do systemu wentylacji powietrze, wykorzystując energię z ogniw słonecznych.

System jest automatycznie sterowany przez czujniki znajdujące się w pomieszczeniu. Okna mają funkcję wcześniejszego podgrzewania, samochłodzenia oraz tryb przepływu/obejścia do zastosowania w warunkach ekstremalnych, dzięki czemu mogą być instalowane w różnych typach klimatu.

Technologia była opracowywana przez trzy lata i jest obecnie wdrażana komercyjnie przez trzech partnerów konsorcjum. Okna CLIMAWIN będą powszechnie dostępne w Europie pod koniec 2014 roku.

Producenci będą także mogli zakupić licencję od konsorcjum w celu wykorzystania technologii CLIMAWIN we własnych produktach. Poza Europą konsorcjum spodziewa się zainteresowania technologią w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Rosji.

System okien i wentylacji CLIMAWIN powstał dzięki funduszom UE w 2012 roku. Został opracowany przez Solearth Architecture w Dublinie (Irlandia), Rauh Fensterbau w Sassendorf (Niemcy), Horn Vinduer w Lunderskov (Dania), we współpracy z Wydziałem Badawczo-Rozwojowym Instytutu Fraunhofera, Uniwersytetem w Aalborg (Dania), oraz Wydziałem Elektroniki Uniwersytetu Minho (Portugalia). W sumie partnerzy uczestniczący w projekcie otrzymają 1,4 miliona euro z budżetu unijnego do zakończenia obecnego drugiego projektu.