Inteligentne soczewki pomogą diabetykom

Firma Google znalazła partnera do produkcji inteligentnych soczewek kontaktowych, które będą wspierać leczenie diabetyków.

Google porozumiał się w tej sprawie z farmaceutycznym gigantem, firmą Novartis. Umowa pozwoli na wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu – inteligentnych soczewek kontaktowych dla diabetyków.

Celem nowej technologii jest pomoc osobom cierpiącym na cukrzycę. Obecnie cukrzycy muszą kilka razy w ciągu dnia nakłuwać swoją skórę i sprawdzać poziom glukozy we krwi, czyli wykonywać zestaw kliku złożonych czynności, które nie tylko zajmują czas, ale także sprawiają ból. Jednak tylko te działania pozwalają chorym na normalne życie i ograniczają ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, do jakich może dojść, jeśli nie zadba się właściwie o utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Inteligentne soczewki Google mają być mniej inwazyjne i bardziej komfortowe dla chorych niż obecnie dostępne metody. Soczewki będą badać płyny oka i na bieżąco monitorować poziom glukozy. Wyniki badań natychmiast znajdą się na urządzeniu mobilnym chorego.

– Soczewki wykorzystują maleńkie chipy i czujniki glukozy umieszczone pomiędzy warstwami materiału, z którego są zbudowane – czytamy na blogu Google, na którym wynalazek opisali Brian Otis i Babak Parviz, kierujący tym projektem.