Choć codziennie podejmujemy setki, a nawet tysiące decyzji, najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, co za nimi stoi. Nierzadko też te decyzje okazują się nietrafione - nie tylko dla nas samych, ale i np. dla dobra ogółu. Dlatego coraz częściej opracowywane są algorytmy, które mają nas wspierać lub wręcz wyręczać w podejmowaniu ważnych decyzji.

Dlaczego maszyny są bardziej racjonalne od nas? I czy zdanie się na decyzje podejmowane przez algorytmy na pewno będzie dobre dla ludzkości? O tym opowie mój rozmówca w studiu TOK FM - prof. dr hab. inż. Edward Szczerbicki z Politechniki Gdańskiej i australijskiego Uniwersytetu w Newcastle.

Przy okazji polecam odcinki archiwalne o wpływie technologii na mózg, algorytmach kształtujących cywilizację i obiektywnej sztucznej inteligencji.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 13 listopada o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!