Mimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w medycynie lekarze wciąż nie radzą sobie z wieloma chorobami. Brakuje im np. skutecznych, nie wywołujących uzależnień leków przeciwbólowych. Nowe farmaceutyki są tu bardzo potrzebne, m.in. z powodu epidemii nadużywania preparatów opioidowych, dotykającej przede wszystkim USA. Z kolei onkolodzy czekają na nowe chemioterapeutyki, pozwalające na bezpieczne niszczenie nowotworów złośliwych.

Skąd naukowcy biorą pomysły na nowe leki? Jak wygląda droga od odkrycia do terapii? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM - dr hab. Katarzyna Gach-Janczak, adiunkt w Zakładzie Chemii Biomolekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jedna z ekspertek projektu Jutronauci 2019

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o innowacyjnych kosmetykach, cyfryzacji przemysłu oraz ekoinnowacjach.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 30 listopada o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!