Jak zwykli ludzie mogą pomóc naukowcom? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o nauce obywatelskiej.

Dziś wzięcie udziału w badaniach naukowych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Możemy użyczać naszego domowego komputera naukowcom potrzebującym większej mocy obliczeniowej, szukać galaktyk na zdjęciach z kosmicznych teleskopów lub przesyłać wyniki własnych obserwacji np. ornitologom. Ten nurt to tzw. nauka obywatelska.

Jakie możliwości daje ona uczonym? I w jaki sposób “nienaukowcy” mogą pomóc np. w opracowaniu nowej metody diagnozowania autyzmu? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM – dr Paweł Szczęsny, biolog z Polskiej Akademii Nauk i prezes Fundacji Nauki Otwartej, jeden z organizatorów hackathonu “Autyzm – przeprojektujmy to”.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o konsultacjach społecznych dla naukowców i otwartej nauce.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 24 czerwca o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!