Japonia musi zaprzestać połowu wielorybów

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze orzekł, że dotychczasowe coroczne połowy wielorybów w okolicach Antarktyki nie miały naukowego uzasadnienia i nie mogą być dalej prowadzone.

Pozew w sprawie połowu wielorybów w 2010 roku wniosła Australia, oskarżając Japonię o wykorzystywanie zwierząt jedynie w celach komercyjnych. Teraz trybunał w Hadze przychylił się do wniosku, twierdząc, że nie potwierdziły się japońskie deklaracje, a połowy nie miały naukowego uzasadnienia.

Zdaniem przewodniczącego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze od 2005 roku Japończycy zabili około 3600 płetwali karłowatych.

Każdego roku grupy ekologów, takie jak m.in. Sea Shepherd, starają się zakłócić połowy wielorybów. Konfrontacje między grupami doprowadziły już do wielu ​​kolizji statków i zatrzymania działaczy.

Flota Japonii co roku prowadzi polowanie na wieloryby mimo ogólnoświatowego moratorium, korzystając z luki w prawie, która pozwala na zabijanie ssaków dla celów naukowych. Tymczasem mięso wielorybów jest w Japonii powszechnie dostępne do spożycia.