Języki obce spowalniają starzenie mózgu

Nauka nowego języka w dowolnym momencie życia korzystnie wpływa na mózg i zapobiega jego przedwczesnemu starzeniu.

Znajomość języków obcych nie tylko pozwala komunikować się z większą grupą ludzi, ale też wzmacnia mózg. Badacze właśnie udowodnili, że dwujęzyczne dzieci lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów niż te, które znają tylko jeden język.

Badanie  przeprowadzone na Uniwersytecie w Edynburgu jest pierwszym, które pokazuje, w jaki sposób nauka drugiego języka wpływa na zdolności poznawcze w późniejszym życiu. Naukowcy wykorzystali informacje zebrane w czasie badania Lothian Birth Cohort, w którym uczestniczyło ok. 835 osób. Uczestnicy przeszli test inteligencji w 1947 roku, a potem kolejny, w wieku 70 lat. 262 osoby znały więcej niż jeden język. 195 z nich nauczyło się drugiego języka przed ukończeniem 18 roku życia, natomiast pozostali – już w dorosłym życiu.

Badanie pokazało, że osoby, które posługują się więcej niż jednym językiem, osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję. Dotyczy to zarówno tych, które uczyły się drugiego języka bardzo wcześnie, jak i w dorosłym życiu. Wyniki opublikowano w piśmie Annals of Neurology.