Johnny Depp uwieczniony w skamielinie

Wymarły gatunek sprzed 505 milionów otrzymał nazwę po aktorze Johnnym Deppie ze względu na szczypce przypominające nożyce.

Zwierzę zostało odkryte i nazwane przez naukowca z Imperial College w Londynie. Wygląd zwierzęcia skojarzył się badaczowi z postacią Edwarda Nożycorękiego, w którego w 1990 roku wcielił się Depp.

Kooteninchela deppi dostarcza naukowcom nowych informacji na temat życia na Ziemi w okresie kambru, gdy na naszej planecie pojawiła się większość dzisiejszych gatunków zwierząt.

David Legg, autor odkrycia stwierdził: “Kiedy pierwszy raz zobaczyłem parę szczypiec, nie mogłem nic na to poradzić, ale od razu pomyślałem o Edwardzie Nożycorękim”.

“Jestem wielkim fanem Johnnego Deppa, więc uznałem, że nazwanie po nim starożytnej istoty, która kiedyś przemierzała morza naszej planety, jest najlepszym sposobem na uczczenie pamięci artysty” – dodał badacz.

Gatunek Kooteninchela deppi jest odległym krewnym homarów i skorpionów. Miliony lat temu zamieszkiwał nabrzeżne tereny płytkich mórz. Okaz został odnaleziony w Kanadzie, na terenie Kolumbii Brytyjskiej.

Zwierzę miało ok. cztery centymetry długości. Pokaźne szczypce służyły mu do polowań i do szukania padliny na dnie mórz.

Johnny Deep w filmie “Edward Nożycoręki” (źródło: materiały prasowe)

Więcej:Przyroda