Koronawirus COVID-19, który został odkryty w Chinach w grudniu ubiegłego roku jest przedmiotem intensywnych badań. Naukowcy szybko odczytali jego informację genetyczną i zaczęli prace nad szczepionkami. Jedna z nich, opracowana w rekordowym tempie 42 dni przez amerykańską firmę Moderna trafiła już do badań klinicznych z udziałem ludzi.

Kiedy będzie można stosować ją na masową skalę? I czemu prace nad szczepionkami zajmują wiele miesięcy, a nawet lat? O tym opowie moja rozmówczyni - dr hab. Ewelina Król, adiunkt z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, laureatka stypendium L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o technologiach w walce z pandemią, sztucznej inteligencji w medycynie i telemedycynie.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 21 marca o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!