Kobiece piersi starzeją się znacznie szybciej niż reszta ciała

Nowa metoda, która pozwala dokładnie ocenić biologiczny wiek ludzkich tkanek, pokazuje że nie wszystkie tkanki starzeją się w ten sam sposób.

Zdaniem Steve Horvath’a, genetyka z UCLA, nie wszystkie części ciała starzeją się w tym samym tempie. Horvath opracował metodę badania biologicznego wieku poszczególnych tkanek ciała, która polega na metylacji DNA, chemicznej zmianie genów, które zostały uznane za potencjalne markery wieku komórek.

Horvath przyjrzał się 8000 zdrowych próbek 51 typów różnych komórek, tkanek oraz 6000 próbek nowotworowych i zbadał, w jaki sposób proces starzenia wpływa na poziom metylacji DNA. W większości przypadków, jego metoda dokładnie połączyła wiek biologiczny (wiek przewidziany z DNA) z faktycznym wiekiem pacjenta.

Wyjątek stanowiły przypadki, gdy pewne tkanki starzały się szybciej niż inne. “Zdrowe tkanki piersi starzeją się o 2 – 3 lata szybciej niż reszta kobiecego ciała” – podkreśla Horvath. 

Tkanki nowotworowe starzeją się jeszcze szybciej. Pojawienie się guzów przyspiesza proces starzenia tkankowego o 36 lat, a tkanka w okolicy guza piersi jest średnio o 12 lat starsza niż reszta ciała. 

Proces transformacji komórek ciała w komórki macierzyste resetuje komórkowy “zegar” do zera – podkreśla Horvath.