Kobiety sukcesu bardziej narażone na raka piersi?

Codzienny stres, ale także takie czynniki jak uprzedzenia czy dyskryminacja – to wszystko może sprawiać, że u kobiet pracujących na wysokich stanowiskach ryzyko zachorowania na raka piersi jest aż o 70 procent wyższe niż u pozostałych.

Do takich wniosków doszli naukowcy na podstawie obserwacji kobiet, które w latach 70-tych XX wieku miały ponad 30 lat. Badacze analizowali wpływ stresu na rozwój choroby i stwierdzili, że im dłużej kobieta pracowała, tym większe było ryzyko zachorowania.

Badacze zwracają uwagę, że choć w latach 1970-tych kobiety stawiały dopiero pierwsze kroki na stanowiskach kierowniczych, to obecnie na co dzień muszą borykać się z podobnym stresem. 

Kobiety w latach 70-tych na wysokich stanowiskach często spotykały się z uprzedzeniami i dyskryminacją, ponieważ musiały stawić czoła przekonaniu, że to mężczyźni powinni pełnić rolę liderów. Kobiety były postrzegane jako niezdolne do zajmowania stanowisk kierowniczych ze względu na swój temperament, dlatego ani kobiety ani mężczyźni nie chcieli mieć kobiety za przełożonego.

W badaniu uczestniczyło prawie 4000 kobiet, które w ​​1975 roku ukończyły 36 rok życia.