Kombinezon high-tech zadba o plecy astronautów

W stanie nieważkości ciało astronautów wydłuża się nawet o 6 cm. Z tego powodu wielu z nich w czasie długich podróży kosmicznych cierpi na bóle pleców. Po zakończeniu misji astronauta jest cztery razy bardziej narażony na wypadnięcie dysku niż zazwyczaj. 

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej pracują nad obcisłym kombinezonem, który zadba o prawidłową postawę astronautów w przestrzeni kosmicznej.

Te obserwacje doprowadziły badaczy do projektu specjalnego, szytego na miarę kombinezonu, który będzie przeciwdziałał brakowi grawitacji. W jaki sposób? Kombinezon ma ściskać ludzkie ciało od ramion aż do stóp z podobną siłą, z jaką na Ziemi odczuwa się siłę grawitacji. 

– To ogromne wyzwanie dobrze dopasować taki kombinezon. Taki strój musi ściśle przylegać do ciała, ale jednocześnie być bardzo komfortowy – mówi Simon Evetts z ESA.

Oddział medyczny Europejskiej Agencji Kosmicznej współpracuje z naukowcami z Kings College w Londynie i z Massachusetts Institute of Technology. Badacze wspólnie pracują nad nowymi projektami i prowadzą ich testy.

Premiera nowego kombinezonu odbędzie się w 2015 roku. Wtedy na kosmiczną misję wyruszy w nim astronauta z ESA,  Andreas Mogensen.