Konkurs FameLab rozstrzygnięty

Marcin Stolarski został zwycięzcą drugiej edycji konkursu FameLab.

W finałowym pojedynku, który odbył się w sobotę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zmierzyło się 10 młodych popularyzatorów nauki. Każdy miał zaledwie trzy minuty na to, by w sposób ciekawy i niebanalny opowiedzieć o swoich badaniach naukowych.

Decyzją jury, któremu przewodniczył profesor Marek Abramowicz, zdobywcą pierwszego miejsca został Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W czerwcu będzie on reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu FameLab w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Zwycięzca otrzymuje też nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. na dowolne wydatki.

Wśród wyróżnionych znaleźli się także: Magdalena Richter, biolog molekularny, doktorantka w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie – zdobywczyni II miejsca, a także Maciej Jasiński, fizyk, doktorant MISMaP na Uniwersytecie Warszawskim (III miejsce). Laureatem nagrody publiczności został Piotr Konieczny.

Konkurs FameLab narodził się w Wielkiej Brytanii w 2005 r. podczas festiwalu naukowego w Cheltenham. Jest skierowany do studentów, doktorantów i pracowników naukowych związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, medycznymi, rolniczymi lub technicznymi.

Polską edycję konkursu FameLab organizuje Centrum Nauki Kopernik we współpracy z British Council.