Królewski pogrzeb Ryszarda III

Aż 1,5 miliona dolarów – na tyle został wyceniony ponowny pochówek szczątków Ryszarda III, które w zeszłym roku zostały odnaleziono na terenie miejskiego parkingu

Ciało króla Ryszarda III zostało pochowane w klasztorze franciszkanów, który został zburzony w 1538 roku. Dokładne miejsce pochówku króla zostało zapomniane. W 2012 r. naukowcy ocenili, że powinno się ono znajdować pod miejskim parkingiem, ponieważ była to w ostatnich wiekach jedyna niezabudowana duża przestrzeń w centrum miasta. Resztki kościoła i królewskie kości odkryto już po kilku dniach prac.

Teraz władze kraju chcą wyprawić Ryszardowi III pogrzeb godny króla. Pochówek odbędzie się w katedrze w Leicester.

– Chcemy oddać cześć królowi Ryszardowi III. Katedra w Leicester pozwoli stworzyć wspaniałe i godne monarchy miejsce pochówku, które będzie odpowiednie zarówno dla króla, jak i dla tysięcy osób, które będą chciały odwiedzić jego grób – mówi burmistrz miasta David Monteith. 

Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy odbędzie się pochówek władcy, ani kiedy rozpocznie się budowa grobowca. Naukowcy, którzy dokonali odkrycia zaznaczyli jednak, że szczątki muszą być ponownie pochowane przed końcem sierpnia 2014 roku.

W 2012 roku na terenie parkingu w Leicester  badacze zastosowali metodę datowania radiowęglowego. Pozwoliło ono ustalić, że mężczyzna zmarł w wieku ok 30 lat pod koniec XV lub na samym początku XVI w. Dane te pasowały do Ryszarda III, który zmarł w 1485 r. w wieku 32 lat. Badania wykazały też, że zmarły odżywiał się przede wszystkim owocami morza, co wskazywało na to, że pochodził z bardzo bogatego rodu.

Naukowcy ocenili, że DNA pobrane ze znalezionych kości pasowało do DNA Kanadyjki Joy Ibsen, bezpośredniej potomkini siostry króla w linii żeńskiej. Od Ryszarda III dzieli ją 17 pokoleń.

Szkielet zachował ślady licznych obrażeń odniesionych w walce. Ostrze ucięło kawałek czaszki z tyłu głowy króla. Na czaszce znajdowało się także siedem innych obrażeń zadanych królowi w dniu śmierci.