Książka, w której ożyła historia

“Kod Estery” to oparty na faktach, multimedialny zapis dziennikarskiego śledztwa, który czyta się jak fascynującą powieść. Książka ukazuje się pod patronatem magazynu “Focus”.

Filmowiec – dokumentalista, staje wobec rozwiązania szalonej, na pierwszy rzut oka, zagadki: jaki jest związek pomiędzy śmiercią nazistowskiego zbrodniarza powieszonego w Norymberdze, a biblijną księgą Estery?

Szukając odpowiedzi dociera do Paryża, Norymbergi, Jerozolimy, Landsberga i Zurychu. Zadaje pytania, dzięki którym historyczne miejsca, archiwalne dokumenty i kolejni świadkowie odkrywają przed nim zaskakującą wiedzę. Poznaje obsesje i nieznane fascynacje nazistów.

W rozmowach z uczonymi rabinami zgłębia genezę i znaczenie żydowskiej tradycji. Znawcy Kabały uświadamiają zasady odczytywania ukrytych znaczeń biblijnych tekstów. Do głosu dochodzi historia „ukryta” – obsesje, wierzenia, przekonania konkretnych ludzi, które realnie wpłynęły na bieg dziejów.

Zarówno bohaterom, jak i towarzyszącemu im czytelnikowi ta niezwykła podróż w czasie i przestrzeni pozwala poznać nieznane szerzej fakty historyczne.

Pierwsza wydana w Polsce książka, w której historia ożywa w sensie dosłownym: dzięki zastosowaniu QR kodów czytelnik może w trakcie lektury na bieżąco oglądać filmy archiwalne ilustrujące opisywane wydarzenia.