Kto nie jest wrażliwy na iluzje optyczne?

Mieszkańcy terenów dzikich i obszarów cywilizowanych są podatni na inne złudzenia optyczne, ponieważ na co dzień funkcjonują w innym krajobrazie.

Niemal każdy przedstawiciel cywilizowanego świata, który spojrzy na dwie identyczne linie – jedną z obu stron zamkniętą kształtem klasycznych strzałek, a drugą rozchodzącą się grotami na zewnątrz – uzna, że druga linia jest dłuższa od pierwszej. Złudzeniu Mullera-Lyersa nie ulegną jednak rodowici mieszkańcy Cieśniny Torresa, którzy – podobnie jak przedstawiciele kilkunastu innych dzikich kultur – na co dzień nie funkcjonują w „cywilizacji prostokątów”.

Ich umysły podświadomie nie dorysowują trójwymiarowej perspektywy. Przypuszczalnie żaden mieszkaniec obszarów cywilizowanych nie ulegnie za to złudzeniom związanym z postrzeganiem przedmiotów na horyzoncie w takim stopniu, w jakim nabierają się na nie dzicy. Ci, którzy nigdy nie wyszli z dżungli, a zatem nie znają zasad działania perspektywy, są przekonani, że malutki zarys żyrafy obserwowanej z daleka oddaje jej rzeczywiste rozmiary.

Czytaj więcej: