Liczenie wielorybów z kosmosu

Naukowcy wykorzystali zdjęcia satelitarne i specjalne oprogramowanie do wykrywania wielkich ssaków w wodach oceanu.

Nową metodę badawczą opisano na łamach magazynu “Plos One“. Test przeprowadzono u wybrzeży Argentyny do zliczenia wielorybów w zatoce Golfo Nuevo. Identyfikacji zwierząt dokonano za pomocą bardzo wysokiej rozdzielczości zdjęć z satelity WorldView2. Satelita mógł “zajrzeć” nawet 15 metrów pod powierzchnię wody.

Zautomatyzowany system odnalazł około 90% zwierząt, jakie zostały także wskazane za pomocą tradycyjnych metod. Zdjęcia były na tyle dokładne, że widać na nich nawet kształt wielorybów.

To ogromny postęp, który może całkowicie odmienić sposób, w jaki szacuje się populacje wielkich ssaków morskich. Obecnie liczenia ssaków dokonuje się z brzegu, z pokładu statku lub samolotu. Każda z metod ma swoje ograniczenia i nie daje w pełni pożądanych rezultatów.

Zautomatyzowanie całego procesu i wykorzystanie zdjęć satelitarnych pozwoli objąć znacznie większe fragmentu oceanów i bardzo obniżyć koszty badań. Zdaniem naukowców, nowa metoda ma ogromne znaczenie dla przyszłych badań populacji morskich ssaków i może pomóc w ich ochronie.