Lody stopią się powoli

Wspomnienia lepkich rąk od topiących się lodów wkrótce mogą być już nieaktualne. Naukowcy ze Szkocji odkryli składnik, dzięki któremu lody nie będą się tak szybko topić w upalne dni.

Zespół badawczy ze szkockich Uniwersytetów w Edynburgu i Dundee odkrył naturalnie występujące białko, które może być używane do produkcji lodów, które będą bardziej odporne na wysokie temperatury. Białko wiąże razem powietrze, tłuszcz i wodę w lodach, tworząc bardzo gładką konsystencję.

Nowa substancja sprawi, że lody dłużej pozostaną zamrożone nawet przy wysokich temperaturach otoczenia. Wykorzystanie białka sprawi, że lody będzie można produkować z wykorzystaniem mniejszej ilości tłuszczów nasyconych niż obecnie. Białko zapobiega tworzeniu się kryształków lodu, zapewniając gładką, kremową konsystencję lodów.

“Jesteśmy naprawdę podekscytowani potencjałem, jakie niesie ten nowy składnik zarówno dla konsumentów, jak i producentów lodów” – powiedział profesor Cait MacPhee w oświadczeniu Uniwersytetu w Edynburgu.

Opracowany przez naukowców składnik może być dostępny w ciągu od trzech do pięciu lat.