Londyński „Odłamek Szkła”

W Londynie rozpoczęła się budowa 306-metrowej wieży Shard London Bridge, zwanej również Odłamkiem Szkła (Shard of Glas). Wznoszenie 72-piętrowego budynku – najwyższego w całej Europie Zachodniej – ma się skończyć w roku 2012.

Autorzy projektu sądzą, że ich dzieło – pionowe miasto w niebie – będzie jednym z najbardziej zagadkowych budynków, jakie kiedykolwiek zbudowano w Londynie i będzie symbolizować rolę miasta — światowej stolicy finansów.

Nowy wieżowiec zostanie zbudowany w pobliżu dworca kolejowego London Bridge station, na miejscu 100-metrowego kompleksu Southwark Towers z roku 1976, który został zlikwidowany rok temu. Projekt wieży został wykonany w pracowni Renzo Piano Building Workshop, prowadzonej przez sławnego włoskiego architekta Renzo Piano. Według autora inspiracją do stworzenia tego niezwykłego budynku były wieże londyńskich katedr i maszty statków, które stoją u brzegów Tamizy. W zamyśle architektów wieżowiec ma być lekki i elegancki, a dzięki temu, że nagromadzone na szczycie szklane ściany nie łączą się ze sobą, budynek będzie mógł swobodnie oddychać.

Na ponad 50 tys. m2 powierzchni wieżowca znajdą się biura, luksusowe mieszkania, sklepy, restauracje, kawiarnie a także pięciogwiazdkowy hotel Shangri-La. Na samej górze zaprojektowane zostały tarasy widokowe. JSL

źródło: www.shardlondonbridge.com