Ludzka wątroba przetrwa dobę poza organizmem!

Nowa technologia może zwiększyć liczbę organów dostępnych do transplantacji i tym samym uratować życie tysiący osób

Urządzenie pozwala zachować organy poza ciałem przez 24 godziny przed przeszczepem. Organy zwykle są trzymane w lodzie, dzięki czemu spowolniony zostaje proces metabolizmu, a lekarze zyskują dodatkowe godziny na wykonanie przeszczepu.  

Co roku ponad 2000 organów ulega zniszczeniu, z powodu braku tlenu lub uszkodzeń spowodowanych zimnym środowiskiem konserwacji. Tymczasem w Europie i Stanach Zjednoczonych około 30 000 osób czeka na przeszczep wątroby. Część z nich umrze, nie doczekawszy przeszczepu.

Maszyna, która została skonstruowana przez prof. Constantina Coussios i Petera Frienda z Centrum Transplantologii w Oksfordzie, utrzymuje organ w temperaturze ciała. Po podłączeniu do urządzenia, wątroba odzyskuje swój kolor i produkuje żółć, dokładnie tak, jak w ludzkim organizmie. Zespół pracował nad technologią od 1994 roku.

Dwa udane przeszczepy wykonane w Szpitalu Kings College w Londynie w zeszłym miesiącu wskazują, że urządzenie można wykorzystywać przy transplantacjach wątroby do przedłużenia czasu, potrzebnego na transport organu. W czasie obu operacji wątroby były utrzymywane w urządzeniu jedynie przez 10 godzin, jednak, jak zapewniają naukowcy, maszyna może pracować przez 24 godziny.