Ma kaliber 40 mm i czekała na powrót do Polski około 80 lat. Historyczna armata w Warszawie

Wczoraj (12 grudnia) do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie trafiła zabytkowa broń z czasów drugiej wojny światowej.

Armata Boforsa wz.36 kal. 40 mm była jednym z najnowocześniejszych systemów artylerii przeciwlotniczej podczas II wojny światowej. Wyprodukowana w drugiej połowie lat 30. XX w. armata trafiła do Muzeum Wojska Polskiego ze Szwecji, dzięki uprzejmości Armémuseum w Sztokholmie.

W ramach umowy podpisanej z firmą Bofors (od 2005 r. w grupie BAE Systems), w latach 1935-1939 w Polsce wyprodukowano 414 szt. armat przeciwlotniczych wz.36 kal. 40 mm oraz 1175 szt. armat przeciwpancernych wz.36 kal. 37 mm. Część z nich przeznaczono na eksport – do Wielkiej Brytanii, Holandii, Rumunii i republikańskiej Hiszpanii. Pochodzące z polskich fabryk brytyjskie Boforsy kal. 40 mm odegrały istotną rolę w obronie przestrzeni powietrznej tego kraju w pierwszych latach II wojny światowej.

Muzeum Wojska Polskiego jest jedyną w Polsce placówką muzealną prezentującą historię Wojska Polskiego od jego początków w X w. aż do końca II wojny światowej. Jest też największą instytucją historycznowojskową w kraju, posiadającą ogromną kolekcję dzieł sztuki, militariów i literatury specjalistycznej.