Mapa emocji

Silne emocje najczęściej wywołują konkretne doznania w ciele. Cielesne mapy są różne dla poszczególnych emocji, jednak wzory odczuć okazały się spójne w różnych kulturach Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. To oznacza, że emocje i odpowiadające im wzorce w ciele mają podstawę biologiczną – twierdzą naukowcy.

Naukowcy z Uniwersytetu Aalto przebadali ponad 700 osób. Uczestnicy badania słuchali różnych słów i opowieści, oglądali także filmy. Następnie byli proszeni o  zaznaczenie, w których obszarach ciała odczuwali większą lub mniejszą aktywność. Zaznaczali kolorem żółtym miejsca, w których odczuwali emocje, na czerwono, kiedy emocje rosły, i na niebiesko – kiedy malały.

Na podstawie zebranych materiałów, z wykorzystaniem modelowania komputerowego, naukowcy stworzyli mapę reakcji ciała na bodźce zewnętrzne. Okazało się, że uczucie gniewu powodowało najsilniejsze odczucia w okolicach twarzy i piersi, szczęście oznaczano kolorem czerwonym w okolicach nóg, natomiast smutek – kolorem niebieskim w okolicach rąk i nóg. 

Badania ujawniły, że sposób odczuwania emocji w ciele jest wspólny dla mieszkańców różnych części globu. Wyniki badań opublikowano w „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).