Mars odsłania tajemnicę zmian klimatycznych

W marsjańskich kraterach naukowcy zauważyli ułożone warstwowo osady skalne. Znalezisko to może posłużyć geologom za swego rodzaju zegar geologiczny.

Naukowcy z the California Technological Institute znaleźli nowe dowody na to, że w historii Marsa dochodziło do wielokrotnych zmian klimatu. Zespół badawczy skupiony wokół Kevina Lewisa przeanalizował zdjęcia wykonane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter. Naukowcy zauważyli, że w wielu miejscach obszaru zwanego Arabia Terra znajdują się pewne struktury geologiczne złożone z warstwowych skał, które w ciągu ostatnich milionów lat odkładały się w kolejnych fazach zmian klimatycznych. Podobne procesy miały miejsce na Ziemi. 

Naukowcy naliczyli aż dziesieć odróżniających się od sibie warstw skalnych, każda z których jest wysoka na kilka metrów i tworzy regularnie powtarzający się wzór. Według naukowców warstwy te odzwierciedlają zmiany klimatyczne planety, wywołane przez regularne zmiany nachylenia osi planety do orbity. Grubość i kolejność następowania warstw skalnych naukowcy przeanalizowali dzięki trójwymiarowym zdjęciom wykonanym za pomocą specjalistycznego aparatu, w ktory wyposażona była sonda. Nachylenie osi planety zmienia się co 120 tys. lat – prawdopodobnie w takim cyklu powstawały oddzielne warstwy. JSL

źródło: mr.caltech.edu