Marsjańska lawina

Sonda, która krąży dookoła Marsa, sfotografowała lawinę.

NASA opublikowała sensacyjne zdjęcie, które powstało w ramach High Resolution Imaging Experiment (HiRISE) i zostało zrobione przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter 19 lutego. Pokazuje lawinę gruzu i pyłu oraz chmurę kurzu, która podniosła się w jej wyniku. Zdjęcie odkryła, oglądając setki fotografii z sondy, Ingrid Daubar Spittale z Uniwersity of Arizona w Tucson, która odpowiada za wybór obszarów wartych zdokumentowania przez sondę.
– To mnie zaskoczyło – stwierdziła. I rzeczywiście, bo to pierwsze takie fotografie. – To wspaniałe móc zobaczyć coś tak dynamicznego. Większość z tego, co oglądam nie zmieniło się przecież od milionów lat – powiedziała.
Sonda okrąża Marsa i pracowicie fotografuje wybrane obszary, głównie po to, aby dzięki analizie wielu zdjęć z tego samego miejsca, można było odkryć procesy zachodzące na powierzchni. Kamera to jeden z sześciu instrumentów naukowych, w które wyposażony jest satelita. Dotarł on na orbitę marsjańską w 2006 roku i wysłał dotąd więcej danych niż dostarczyły ich wszystkie inne misje na tę planetę.