Maść z kości lekiem na osteoporozę?

Naukowcy opracowują pastę składającą się z komórek macierzystych, która ma pomóc zregenerować rozrzedzanie kości za pomocą prostego zastrzyku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham pracują nad stworzeniem maści, która pomoże zregenerować słabe i kruche kości u pacjentów cierpiących na osteoporozę. Taka maść będzie się składać z porowatych mikrocząstek fosforanów wapnia, które zawierają komórki macierzyste stymulujące wzrost kości. Badacze chcą, by pacjenci mogli sobie samodzielnie wstrzykiwać maść w konkretne miejsca na ciele i w taki nieinwazyjny sposób leczyć rozrzedzenie kości. 

Fosforan wapnia, który jest głównym składnikiem kości, zapewnia ochronę dla komórek macierzystych, które są bardzo delikatne i często obumierają zaraz po transplantacji. 

Naukowcy mają nadzieję pomóc w ten sposób rosnącej liczbie osób starszych, zagrożonych załamaniami i zminimalizować koszty związane z ich hospitalizacją. 

W Wielkiej Brytanii na osteoporozę cierpi 3 miliony osób. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, w tym m.in. uwarunkowania genetyczne i zła dieta. Dane Narodowego Towarzystwa Osteoporozy w Wielkiej Brytanii wskazują, że co roku dochodzi do ok 50 tys. złamań kości biodrowej, 60 tys. złamań nadgarstka i aż 120 tys. złamań kręgosłupa.