Męska pigułka pojawi się za 10 lat?

Nowe odkrycie w zakresie blokowania transportu nasienia podczas wytrysku może być przełomowe dla wynalezienia nowych metod męskiej antykoncepcji.

Naukowcy z Australii i Wielkiej Brytanii odkryli, że męską bezpłodność może spowodować zablokowanie dwóch białek, które wyzwalają transport plemników. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Science.

Czytaj także: ZAGADKA PENISA

Badacze przeprowadzili swój eksperyment na myszach. Zablokowali dwa białka i pokazali, że w ten sposób są w stanie wywołać czasową bezpłodność samców, nie powodując jednocześnie zaburzeń seksualnych. 

Zdaniem naukowców, to doświadczenie może zostać wykorzystane w pracach nad pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn. 

” Pokazaliśmy, że rozbicie dwóch białek, które kontrolują transport plemników w trakcie wytrysku prowadzi do całkowitej męskiej niepłodności, ale nie wpływa na długoterminowe zdrowie plemników lub na aktywność seksualną czy ogólny stan zdrowia.” – podsumowują badacze.

Implanty, ultradźwięki, żele wstrzykiwane do nasieniowodów – przybywa nowych pomysłów na męską antykoncepcję. Niektóre mogą niedługo wejść do powszechnego użytku.

Jeśli przypuszczenia naukowców się potwierdzą, męska pigułka antykoncepcyjna może być dostępna za ok. 10 lat.