Mit wielozadaniowości

Czytając ten tekst, jednocześnie oglądasz telewizję albo rozmawiasz przez telefon? Badania opublikowane w prestiżowym magazynie „PLOS ONE” przekonują, że to zła praktyka. Ponad 300 studentów wypełniało kwestionariusz dotyczący tego, jak oceniają swoją umiejętność pracy wielozadaniowej. Aż 70 proc. uczestników było przekonanych, że są w tym ponadprzeciętnie dobrzy!

Uważasz, że świetnie potrafisz wykonywać wiele zadań jednocześnie? Psychologowie z University of Utah ostrzegają: osoby, które są tego pewne, w rzeczywistości są najmniej skuteczne.

Następnie sprawdzano ich rzeczywiste zdolności. Jak się okazało, zdecydowanie gorzej z wielozadaniowością radziły sobie osoby twierdzące, że są w tym świetne. Badacze sądzą, że ludzie angażujący się w wiele zadań jednocześnie robią to, ponieważ brakuje im zdolności do zagłuszenia rozpraszających bodźców i skupienia uwagi na jednej rzeczy. Dr David Sanbonmatsu sugeruje: „Ludzie mówiący, że rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie prowadzenia samochodu im nie przeszkadza, zdecydowanie nie powinni tego robić”.