Motyle w Kosmosie

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niedawno pojawiły się gąsienice motyli z gatunku rusałka osetnik (Vanessa cardui). Niedawno międzynarodowa grupa naukowców poinformowała, że poczwarki przekształciły się w pierwsze dorosłe osobniki.

Owady wysłano w Kosmos 16 listopada br. na pokładzie wahadłowca Atlantis. Obecnie w warunkach mikrograwitacji pokład MSK zamieszkują przynajmniej cztery motyle. Swoją kosmiczną podróż owady te rozpoczęły w stadium gąsienicy, następnie przekształciły się w poczwarki, a niedawno udało im się pomyślnie wyjść z poczwarek.

Wprawdzie naukowcy nie poinformowali, czy motyle już latają, lecz prawdopodobnie tak, ponieważ w poprzednich doświadczeniach zwierzęta potrzebowały kilku dni, aby zaadaptować się do tych niezwykłych warunków. Badanie zostało zorganizowane przez firmę BioServe Space Technologies, która nie tylko pragnie uzyskać nowe dane, lecz również zainteresować tym procesem uczniów i studentów, którzy pozostali na Ziemi.

Na stronie BioEd Online każdy może sprawdzić, jak rozwijają się motyle w Kosmosie. A już wkrótce zostaną przeprowadzone kolejne badania mające na celu wyjaśnienie, czym różni się wzrost i zachowanie ziemskich i kosmicznych rusałek. JSL

źródło: www.nsbri.org