Musisz podjąć trudną decyzję? Zgaszenie świateł może pomóc

Jeśli nie chcesz, by emocje osłabiły twoją zdolność do podjęcia decyzji, najpierw przygaś światła – radzą naukowcy z Kanady.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Toronto udowodniła, że nasze emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, stają się bardziej intensywne w jasnym i mocnym świetle. 

Badacze oceniali, jakich odpowiedzi na pytania udzielają ochotnicy i obserwowali, jaki wpływ ma na nich natężenie światła. Okazało się, że jasne światło sprawiało, że uczestnicy badania silniej odczuwali emocje. 

– Jasne światło intensyfikuje początkową reakcję emocjonalną, jaką wyzwalają w nas inni ludzie czy różne sytuacje – mówi Alison Jing Xu z Uniwersytetu w Toronto.

Inne obserwacje wskazują, że w słoneczne dni, ludzie są bardziej optymistycznie nastawieni do rynku akcji, mają lepsze samopoczucie i mają więcej nadziei, natomiast długotrwałe przebywanie w ciemnych i ponurych warunkach może doprowadzić nawet do rozwoju choroby afektywnej.

Jako że większość ważnych decyzji podejmujemy za dnia, to przygaszenie światła może sprawić, że nasze wybory będą nieco bardziej racjonalne – wskazują badacze.