Najmniejsza żaba świata

W parku narodowym na wyspie Borneo znaleziono jedną z najmniejszych żab na świecie. Dorosłe osobniki nowoodkrytego gatunku osiągają rozmiary zaledwie 10,6-12,8 mm i mieszczą się na… czubku ołówka.

Nowy gatunek został nazwany Microhyla nepenthicola na cześć rośliny, na której żyje – dzbanecznika beczułkowatego (Nepenthes ampullaria). Żabka została zaklasyfikowana do rodziny wąskopyskich (Microhylidae).

Autorami znaleziska są malezyjscy naukowcy z Instytutu Bioróżnorodności i Ochrony Środowiska na Universiti Malaysia Sarawak. Żabkę zauważono na poboczu drogi w parku narodowym Kubah – naukowców zaintrygowały wydawane przez nią rzadkie, skrzeczące dźwięki.

Według autorów znaleziska dorosłych przedstawicieli tego gatunku uważano do tej pory za młode żabki innego gatunku. Tymczasem młode pokolenie mikroskopijnych płazów Microhyla nepenthicola liczy sobie od 3,5 do 6 mm. W tej galerii można zobaczyć więcej zdjęć nowego gatunku żaby. Sprawozdanie ze znaleziska badacze opublikowali w magazynie Zootaxa.

Od lutego 2007 roku w lasach Borneo znaleziono ponad sto nowych gatunków fauny i flory.

Źródło: www.smugmug.com