Najwyższy ogród świata

46 pięter, 164 apartamentów – budynek mieszkalny ze Sri Lanki będzie najwyższym na świecie ogrodem wertykalnym.

Apartamentowiec Clearpoint Residencies w Kotte na obrzeżach Kolombo na Sri Lance będzie pierwszym trwałym kompleksem mieszkalnym wyposażonym w kwitnące fasady, panele słoneczne do produkcji energii elektrycznej oraz system oczyszczania ścieków i recyklingu.

Czytaj także:  Architektura upodabnia się do żywych istot: budynki mają oddychać, wytwarzać energię, nie zanieczyszczając środowiska, i po jakimś czasie obumierać. Inspiracji dostarczają projektantom laboratoria biologów i chemików

Budowa kompleksu rozpoczęła się w zeszłym roku i ma być zakończona w 2016. Budynek będzie pierwszym i najwyższym “ogrodem mieszkalnym” na świecie. 

Konstrukcja ma mieć 186 metrów wysokości. Kwitnące tarasy będą absorbować dźwięki, zapewniać przyjemny cień i świeże powietrze dzięki pochłanianiu CO2. Woda używana do nawadniania będzie gromadzona z deszczówki, ale także ekologicznych toalet i kuchni. Następnie zostanie użyta do spłukiwania toalet. Obfita roślinność pozwoli także obniżyć koszty klimatyzacji. Rośliny mają zapewniać cień i sprawić, że żadne z mieszkań nie będzie wystawione na bezpośrednie działanie słońca.