NASA pokazuje emisję CO2 na świecie

NASA opublikowała nowy filmik, który pokazuje zmiany zachodzące w atmosferze naszej planety.

Niektórym ciężko wyobrazić sobie, czym tak naprawdę jest globalne ocieplenie. Nowy filmik NASA pozwala zrozumieć i na własne oczy zobaczyć skalę tego zjawiska. Wizualizacja pokazuje masy tlenku i dwutlenku węgla, które przesuwają się nad kontynentami. 

Wysokiej rozdzielczości model komputerowy zaprezentowany przez NASA pokazuje, jak na kuli ziemskiej rozkłada się emisja dwutlenku węgla, który krąży w atmosferze.

Dwutlenek węgla porusza się razem z wiatrem. Wizualizacja pokazuje, jak znaczne są różnice w stężeniu tego gazu na obu półkulach. Zmienia się on m.in. zależnie od fazy wzrostu roślin czy pór roku. 

Naziemne pomiary dwutlenku węgla były prowadzone przez ostatnie dziesięciolecie. W lipcu tego roku na orbitę wystrzelona został nowy satelita NASA – Orbiting Carbon Observatory-2. Jego misją jest monitorowanie poziomu dwutlenku węgla w atmosferze naszej planety. 

Wysokie stężenie CO2 w atmosferze prowadzi do groźnych konsekwencji dla życia na Ziemi. Symulacje takie jak ta oraz szczegółowe dane z obserwacji pomagają zrozumieć, jak wygląda rozkład emisji CO2 na świecie.

Czytaj więcej: Rekordowe stężenie gazów