NASA startuje z kosmiczną telewizją w jakości 4K

Materiały NASA będą transmitowane we współpracy z firmą Harmonic. “Partnerstwo z Harmonic daje NASA odbiór materiałów UHD, których jakość czterokrotnie przewyższa rozdzielczość oferowaną w formacie HD i jest kolejnym etapem cyfrowej telewizji” – podkreślił przedstawiciel biura ds. komunikacji NASA Robert Jacobs.

Amerykańska agencja kosmiczna uruchomi własną telewizję, która będzie pokazywać obrazy z przestrzeni kosmicznej w jakości Ultra HD, czyli w 4K.

W czerwcu. NASA rozpoczęła zamieszczanie materiałów 4K na portalu YouTube. Opublikowano w ten sposób m.in. ujęcia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Natomiast planowany kanał telewizyjny ma transmitować obrazy w wysokiej jakości pochodzące z ISS i innych misji, w których NASA będzie brała udział. Odbiorcy będą mogli także obejrzeć historyczne wydarzenia, z których nagrania zostały cyfrowo odświeżone i dostosowane do technologii 4K.

Harmonic negocjuje z płatnymi operatorami telewizyjnymi, ale na razie program ma być transmitowany w internecie. Aby go swobodnie oglądać, należy dysponować łączem o prędkości co najmniej 13 Mbps.

Jedną z pierwszych relacji ma być nagranie ze spaceru kosmicznego na ISS, które odbędzie się 6 listopada.

PAP