NASA zarejestrowała największy rozbłysk w tym roku!

Masywny wybuch słoneczny miał miejsce w poniedziałek o 19:50 czasu EST. Sygnały radiowe emitowane przez fale uderzeniowe flary wskazują, że prędkość wybuchu wyniosła 4,4 milionów kilometrów na godzinę!

Naukowcy wciąż dokładnie nie wiedzą, co wyzwala rozbłysk słoneczny. Wiadomo jednak, że do wybuchów dochodzi, gdy linie pola magnetycznego z głębi słońca wchodzą do atmosfery słonecznej, uwalniając niesłychane ilości promieniowania elektromagnetycznego .

Zdjęcia z poniedziałkowego rozbłysku zostały zrobione przez satelitę IRIS. Rozbłysk klasy X był największym zaobserwowanym przez IRIS od jej uruchomienia w czerwcu 2013 roku.

Misja IRIS polega na bardzo dokładnej obserwacji konkretnych rejonów słońca. IRIS bada chromosferę, czyli część atmosfery Słońca tuż nad powierzchnią, kluczową dla regulacji przepływu materii i energii, które opuszczają powierzchnię naszej gwiazdy i uwalniają się do przestrzeni kosmicznej.

” Niektórzy obawiają się, że naprawdę potężny rozbłysk słoneczny może wyrzucić tak dużo energii, by zniszczyć naszą planetę, ale tak naprawdę nie jest to możliwe – wyjaśniają specjaliści NASA. Niemniej jednak cząstki promieniowania i energii elektromagnetycznej mogą dosięgać Ziemi i powodować zakłócenia w komunikacji satelitów, sieci energetycznych czy systemów globalnego pozycjonowania.

Więcej:NASAsłońce