Naukowcy wynaleźli pelerynę-niewidkę

Naukowcy z Chin zaprezentowali nową technologię zaginania promieni świetlnych, która może znaleźć zastosowanie w monitoringu i rozrywce.

Peleryny-niewidki kojarzą się ze światem Harry’ego Pottera. Okazuje się jednak, że nie tylko. Badacze z Chin zaprezentowali eksperyment, w którym kot i złota rybka dosłownie znikają z oczu obserwatorów. 

Na nagraniu złota rybka nagle wypływa z płaszcza zanurzonego w zbiorniku z wodą, a kot do połowy znika wewnątrz płaszcza umieszczonego na stole.

Rybka, która pływa wewnątrz płaszcza jest niewidoczna i nie zasłania roślin, które znajdują się za płaszczem.

Niewidzialny płaszcz został wynaleziony przez grupę badaczy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze i wykorzystuje panele szkła, które powodują załamanie światła wokół obiektów.

Nowy wynalazek, zdaniem naukowców, może mieć zastosowanie w dziedzinie bezpieczeństwa, monitoringu, ale także rozrywki.

Na razie zaprezentowana peleryna sprawia, że obiekty “znikają” tylko pod pewnymi kątami widzenia. Same peleryny także są częściowo widoczne.

Zdaniem Sir Johna Pendry, który po raz pierwszy opracował tego typu wynalazek w 2006 roku, jest to pierwszy poważny krok w kierunku stworzenia technologii, która w przyszłości może być stosowana nie tylko do ukrywania zwierząt domowych.