Ig Noble 2013. Naukowe antynoble rozdane!

Związek alkoholu z poczuciem uroku osobistego, kosmiczna nawigacja żuków gnojowych i wpływ opery na myszy po przeszczepie serca – te otrzymały w tym roku Ig Noble, czyli humorystyczne nagrody przyznawane w dziedzinie nauki.

Nagrody Ig Nobel to humorystyczny odpowiednik nagród Nobla. Przyznawane za odkrycia naukowe, które albo spowodowały śmiech i skłoniły do zastanowienia albo nie powinny być już nigdy więcej powtarzane. 

W tym roku rozdanie nagród odbyło się na Uniwersytecie Harvarda. Laureaci mieli jedynie 60 sekund na podziękowania. A wszystko po to, by uniknąć zrzucenia ze sceny przez  8-letnią dziewczynkę.

W tym roku w dziedzinie psychologii nagrodzono naukowców, którzy odkryli, że ludzie pijani uważają się za atrakcyjniejszych. Nagroda z biologii i astronomii przypadła badaczom, którzy odkryli, że zagubione żuki gnojowe używają Drogi Mlecznej do odnalezienia właściwego kierunku. W dziedzinie medycyny nagrodzono pracę, której autorzy stwierdzili, że myszy po przeszczepie serca żyły o 27 dni dłużej, jeśli słuchały opery Verdiego “La Traviata”.

Inne nominowane odkrycia to m.in. patent na schwytanie i usunięcie porywaczy z samolotu, czy obserwacja, że krowa stoi tak długo, jak długo wcześniej leżała.